We never sell your data to third parties
Pyramex V2 Readers SB1810R20 Safety Glasses Clear + 2.0 Lens and Black Frame V2 Readers Safety Glasses Clear + 2.0 Lens and Black Frame
MODEL SB1810R20
This product has a minimum order quantity of (12 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 901 861 6100
$8.00 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(12 minimum)
Typically Ships in: 5 days
Returnable: Yes
features
Adjustable Temples Rubber Nosepiece
region
US and other markets Canada
Pyramex Safety Products Pyramex SB1810R20
UPC: 814992006502 | UNSPSC: 46181802 | GTIN:
Safety & Security > Personal Protective Equipment (PPE) > Eye & Face Protection > Reader Eyewear
Pyramex® Safety Reading Glasses, Bi-Focal Lens, +2 Diopter, Universal, Anti-Scratch Lens Coating, Clear Lens, Half Framed/Wraparound, Black Frame, Nylon/Polycarbonate Frame, Polycarbonate Lens, 99.9% UVA/UVB/UVC UV Protection, Adjustable Temple, 10.5 mm Bridge, Specifications Met: ANSI Z87.1+, CE EN166 c SEI CAN/CSA Z94.3-15, MIL-PRF 32432
Features:
- Lens insert is out of user's direct line of vision
- Temples adjust to four different lengths
- Nose buds secure the glass and prevent slipping
- 9.75 base curved lens provides full side protection without distracting seams or traditional type sideshields
Specs:
| Frame Type | Half Framed/Wraparound |
|---|---|
| Specifications Met | ANSI Z87.1+, CE EN166 c SEI CAN/CSA Z94.3-15, MIL-PRF 32432 |
| Diopter | +2 |
| Bridge Size | 10.5 mm |
| UV Protection | 99.9% UVA/UVB/UVC |
| Temple Style | Adjustable |
| Frame Color | Black |
| Lens Color | Clear |
| Lens Coating | Anti-Scratch |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Frame Material | Nylon/Polycarbonate |
| Size | Universal |
| Type | Bi-Focal Lens |
Packaging:
| Length | 10.0 in |
|---|---|
| Width | 4.5 in |
| Height | 2.0 in |
Certifications/Standards:
ANSI Z87.1 | CE EN166 Certified | CAN/CSA Z94.3-07
SKU: 2780796
Great item for upcoming snowplowing
This Pyramex High Visibility Bomber Jacket will be perfect for the maintenance and winter weather for 3 Apartment buildings. This jacket is a little heavier then the $24 I ordered from Amazon and was about $11 les then this Pyramex from MRO, very satisfied but the order took way longer for delivery as a Amazon Prime Member I get 2 day delivery. THANK YOU MRO SUPPLY
Read moreSKU: 2780231
Affordable
I found these glasses at my local retailer for double the price, definitely a steal. Do order with time, shipping takes longer than one week. Overall happy with my purchase and will be buying from here more often. 😁👍
Read moreSKU: 2781162
Good product and service
I appreciate MRO’s ability to keep the items I need in stock and get them to me in a reasonable amount of time.
Read more| Brand | Bonfiglioli |
| Model | MPMBE3028S000A |
SKU: 2780796
Great item for upcoming snowplowing
This Pyramex High Visibility Bomber Jacket will be perfect for the maintenance and winter weather for 3 Apartment buildings. This jacket is a little heavier then the $24 I ordered from Amazon and was about $11 les then this Pyramex from MRO, very satisfied but the order took way longer for delivery as a Amazon Prime Member I get 2 day delivery. THANK YOU MRO SUPPLY
Read moreSKU: 2780231
Affordable
I found these glasses at my local retailer for double the price, definitely a steal. Do order with time, shipping takes longer than one week. Overall happy with my purchase and will be buying from here more often. 😁👍
Read moreSKU: 2781162
Good product and service
I appreciate MRO’s ability to keep the items I need in stock and get them to me in a reasonable amount of time.
Read more