We never sell your data to third parties
Pyramex V2G GB1850SFT Safety Glasses 5.0 IR Filter H2X Anti-fog Lens and Black Strap/Temples V2G Safety Glasses 5.0 IR Filter H2X Anti-fog Lens and Black Strap/Temples
MODEL GB1850SFT
This product has a minimum order quantity of (12 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 901 861 6100
$11.47 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(12 minimum)
Typically Ships in: 5 days
Returnable: Yes
Lens Size Diagonal
3.193 in
Lens Size Vertical
2.126 in
Lens Thickness
0.083 in
Pyramex Safety Products Pyramex GB1850SFT
UPC: 814992001132 | UNSPSC: 46181804 | GTIN:
Safety & Security > Personal Protective Equipment (PPE) > Eye & Face Protection > Protective Goggles & Accessories
Pyramex Protective Goggles, Direct Vent, Series: V2G, Universal Size, Anti-Fog/Anti-Scratch Lens Coating, Clear Lens, Framed Frame, Black Frame, Nylon Frame, Polycarbonate Lens, Specifications Met: ANSI Specified, 99 % UV Protection, Adjustable Ratchet/Interchangeable Temple, 15 mm Bridge
Features:
- Lens and frame vented to increase airflow
- Headband and temples feature ratchet adjustment for perfect fit, features quick fit retainer
- Interchangeable temples and headband included with each pair of V2G
- Flame resistant foam padding
- Foam sealing provides the perfect fit to keep out dust and other airborne particles
Specs:
| Frame Type | Framed |
|---|---|
| Specifications Met | ANSI Specified |
| Bridge Size | 15 mm |
| UV Protection | 99 % |
| Temple Style | Adjustable Ratchet/Interchangeable |
| Frame Color | Black |
| Lens Color | Clear |
| Lens Coating | Anti-Fog/Anti-Scratch |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Frame Material | Nylon |
| Size | Universal |
| Type | Direct Vent |
| Series | V2G® |
Packaging:
| Length | 10.0 in |
|---|---|
| Width | 4.0 in |
| Height | 2.0 in |
Certifications/Standards:
ANSI Compliant
SKU: 2780231
Affordable
I found these glasses at my local retailer for double the price, definitely a steal. Do order with time, shipping takes longer than one week. Overall happy with my purchase and will be buying from here more often. 😁👍
Read moreSKU: 2780206
Awesome
Bought these shirts for my husband. He loves them. Lightweight so he stays cool. Will definitely purchase again.
Read moreSKU: 2780796
Great item for upcoming snowplowing
This Pyramex High Visibility Bomber Jacket will be perfect for the maintenance and winter weather for 3 Apartment buildings. This jacket is a little heavier then the $24 I ordered from Amazon and was about $11 les then this Pyramex from MRO, very satisfied but the order took way longer for delivery as a Amazon Prime Member I get 2 day delivery. THANK YOU MRO SUPPLY
Read more| Brand | Tingley |
| Model | MB921B-6 |
| Brand | Pyramex |
| Model | G304TN |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-W54318 |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-W54290 |
SKU: 2780231
Affordable
I found these glasses at my local retailer for double the price, definitely a steal. Do order with time, shipping takes longer than one week. Overall happy with my purchase and will be buying from here more often. 😁👍
Read moreSKU: 2780206
Awesome
Bought these shirts for my husband. He loves them. Lightweight so he stays cool. Will definitely purchase again.
Read moreSKU: 2780796
Great item for upcoming snowplowing
This Pyramex High Visibility Bomber Jacket will be perfect for the maintenance and winter weather for 3 Apartment buildings. This jacket is a little heavier then the $24 I ordered from Amazon and was about $11 les then this Pyramex from MRO, very satisfied but the order took way longer for delivery as a Amazon Prime Member I get 2 day delivery. THANK YOU MRO SUPPLY
Read more