We never sell your data to third parties
Pyramex V2G Plus GB6410SDT Safety Glasses Dual Clear H2X Anti-Fog Lens and Black Strap/Temples V2G Plus Safety Glasses Dual Clear H2X Anti-Fog Lens and Black Strap/Temples
MODEL GB6410SDT
This product has a minimum order quantity of (12 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 901 861 6100
$16.57 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(12 minimum)
Typically Ships in: 5 days
Returnable: Yes
Lens Size Diagonal
5.472 in
Lens Size Vertical
2.5 in
Lens Thickness
0.083 in
Pyramex Safety Products Pyramex GB6410SDT
UPC: 814992001484 | UNSPSC: 46181802 | GTIN:
Safety & Security > Personal Protective Equipment (PPE) > Eye & Face Protection > Protective Goggles & Accessories
Pyramex® Protective Goggles, Dual Pane, Series: V2G Plus™, Universal Size, H2X Anti-Fog/Anti-Static/Scratch Resistant Lens Coating, Clear Lens, Wrap Around Frame, Black Frame, TPU Frame, Acetate/Polycarbonate Lens, Polyester Strap, Specifications Met: ANSI Z87.1, CE EN 166, CAN/CSA Z94.3-07, MCEP GL-PD 10-12, 99 % UV Protection, Adjustable Temple, 33.5 mm Bridge
Features:
- Includes a wide adjustable elastic strap with quick-release system for secure-fit
- TPU frame features excellent resistance to cold and heat
- Thermo lens system provides excellent resistance to fogging caused by temperature difference between indoor and outdoor or between on-site and ambient environment
- Multi-functional goggle with 180 deg vision, protects against chemical splash, sun glare, dust, flying particles, wind
- Special indirect ventilation system located at the top and bottom of frame allow air flow and heat release
- Scratch resistant polycarbonate lens provides 99% UVA/B/C protection
- Passes MIL-PRF 32432 high velocity impact standards
- 5.5 base dual pane lens (polycarbonate HC lens on the outer side with acetate AF lens on inner side)
- TPU frame body flexible soft flange contour to face, with 14 indirect vents for airflow
- TPU nosepiece universal, integral to frame body (soft piece)
- Adjustable textile elastic fixed on strap holder with quick-release parts
- Polycarbonate strap holder sewed with strap
Specs:
| Frame Type | Wrap Around |
|---|---|
| Specifications Met | ANSI Z87.1, CE EN 166, CAN/CSA Z94.3-07, MCEP GL-PD 10-12 |
| Bridge Size | 33.5 mm |
| UV Protection | 99 % |
| Temple Style | Adjustable |
| Frame Color | Black |
| Lens Color | Clear |
| Lens Coating | H2X Anti-Fog/Anti-Static/Scratch Resistant |
| Strap Material | Polyester |
| Lens Material | Acetate/Polycarbonate |
| Frame Material | TPU |
| Size | Universal |
| Type | Dual Pane |
| Series | V2G Plus™ |
Packaging:
| Length | 10.0 in |
|---|---|
| Width | 4.0 in |
| Height | 2.0 in |
Certifications/Standards:
ANSI Z87.1 | CE EN166 Certified | CAN/CSA Z94.3-07 | Meets MCEP GL-PD 10-12 Ballistic Standards
SKU: 2781162
Good product and service
I appreciate MRO’s ability to keep the items I need in stock and get them to me in a reasonable amount of time.
Read moreSKU: 2780231
Affordable
I found these glasses at my local retailer for double the price, definitely a steal. Do order with time, shipping takes longer than one week. Overall happy with my purchase and will be buying from here more often. 😁👍
Read moreSKU: 2780206
Awesome
Bought these shirts for my husband. He loves them. Lightweight so he stays cool. Will definitely purchase again.
Read more| Brand | SKF Bearing |
| Model | NJ 207 ECP/C3 |
| Brand | Pyramex |
| Model | RV110NS |
| Brand | Jason Industrial |
| Model | 580J8 |
| Brand | Nachi Bearing |
| Model | 16010 |
| Brand | Harwal |
| Model | 18 x 35 x 08U41 |
| Brand | SKF Bearing |
| Model | NU 314 ECP |
SKU: 2781162
Good product and service
I appreciate MRO’s ability to keep the items I need in stock and get them to me in a reasonable amount of time.
Read moreSKU: 2780231
Affordable
I found these glasses at my local retailer for double the price, definitely a steal. Do order with time, shipping takes longer than one week. Overall happy with my purchase and will be buying from here more often. 😁👍
Read moreSKU: 2780206
Awesome
Bought these shirts for my husband. He loves them. Lightweight so he stays cool. Will definitely purchase again.
Read more