We never sell your data to third parties
Pyramex V2G Readers GB1810STR20 Safety Glasses Clear H2X Anti-Fog + 2.0 Lens and Black Strap/Temples V2G Readers Safety Glasses Clear H2X Anti-Fog + 2.0 Lens and Black Strap/Temples
MODEL GB1810STR20
This product has a minimum order quantity of (12 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 901 861 6100
$10.01 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(12 minimum)
Typically Ships in: 5 days
Returnable: Yes
features
Foam Padding H2X Anti-Fog Includes Strap Ratcheting Temples Vented Frame
region
US and other markets Canada
Pyramex Safety Products Pyramex GB1810STR20
UPC: 814992003198 | UNSPSC: 46181802 | GTIN:
Safety & Security > Personal Protective Equipment (PPE) > Eye & Face Protection > Reader Eyewear
Pyramex Reader Protective Glasses, Bi-Focal Lens, Series: V2G, 2 Diopter, Universal Size, Anti-Fog Lens Coating, Clear Lens, Full Framed/Wraparound Frame, Black Frame, Nylon Frame, Polycarbonate Lens, 99.9% UVA/UVB/UVC UV Protection, Adjustable Temple, 15 mm Bridge, Specifications Met: ANSI Z87.1-2003, CAN/CSA Z94.3-07
Features:
- Lens insert is out of user's direct line of vision
- Lens and frame vented to increase airflow
- Headband and temples feature ratchet adjustment for perfect fit, features quick fit retainer
- Interchangeable temples and headband included with each pair of V2G
- Flame resistant foam padding
- 9.75 mm base curved lens provides full side protection
Specs:
| Frame Type | Full Framed/Wraparound |
|---|---|
| Specifications Met | ANSI Z87.1-2003, CAN/CSA Z94.3-07 |
| Diopter | 2 |
| Bridge Size | 15 mm |
| UV Protection | 99.9% UVA/UVB/UVC |
| Temple Style | Adjustable |
| Frame Color | Black |
| Lens Color | Clear |
| Lens Coating | Anti-Fog |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Frame Material | Nylon |
| Size | Universal |
| Type | Bi-Focal Lens |
| Series | V2G® |
Packaging:
| Length | 10.0 in |
|---|---|
| Width | 4.0 in |
| Height | 2.0 in |
Certifications/Standards:
ANSI Z87.1-2003 | CAN/CSA Z94.3-07
SKU: 2780206
Awesome
Bought these shirts for my husband. He loves them. Lightweight so he stays cool. Will definitely purchase again.
Read moreSKU: 2781162
Good product and service
I appreciate MRO’s ability to keep the items I need in stock and get them to me in a reasonable amount of time.
Read moreSKU: 2780796
Great item for upcoming snowplowing
This Pyramex High Visibility Bomber Jacket will be perfect for the maintenance and winter weather for 3 Apartment buildings. This jacket is a little heavier then the $24 I ordered from Amazon and was about $11 les then this Pyramex from MRO, very satisfied but the order took way longer for delivery as a Amazon Prime Member I get 2 day delivery. THANK YOU MRO SUPPLY
Read more| Brand | NSK Bearings |
| Model | 6311VVC3 |
| Brand | PEER Bearing |
| Model | POS1752725VH |
| Brand | Century |
| Model | VB2034V1 |
| Brand | SIEGMA |
| Model | 5GU20KB |
SKU: 2780206
Awesome
Bought these shirts for my husband. He loves them. Lightweight so he stays cool. Will definitely purchase again.
Read moreSKU: 2781162
Good product and service
I appreciate MRO’s ability to keep the items I need in stock and get them to me in a reasonable amount of time.
Read moreSKU: 2780796
Great item for upcoming snowplowing
This Pyramex High Visibility Bomber Jacket will be perfect for the maintenance and winter weather for 3 Apartment buildings. This jacket is a little heavier then the $24 I ordered from Amazon and was about $11 les then this Pyramex from MRO, very satisfied but the order took way longer for delivery as a Amazon Prime Member I get 2 day delivery. THANK YOU MRO SUPPLY
Read more