We never sell your data to third parties
Pyramex Ztek S2540S Safety Glasses Orange Lens and Orange Temples Ztek Safety Glasses Orange Lens and Orange Temples
MODEL S2540S
This product has a minimum order quantity of (12 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 901 861 6100
$2.33 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(12 minimum)
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Lens Size Diagonal
2.52 in
Lens Size Vertical
1.732 in
Lens Thickness
0.098 in
Pyramex Safety Products Pyramex S2540S
UPC: 814992006731 | UNSPSC: 46181802 | GTIN:
Safety & Security > Personal Protective Equipment (PPE) > Eye & Face Protection > Safety Glasses
Pyramex Ztek Safety Eyewear, Lightweight, Universal, Anti-Scratch Lens Coating, Orange Lens, Wrap Around, Matte Frame, Polycarbonate Frame, Polycarbonate Lens, 99 % UV Protection, Non-Slip Rubber/Soft Temple, 13 mm Bridge, ANSI Z87.1, CAN/CSA Z94.3-15, CE EN166, MIL-PRF 32432 Specifications Met
Features:
- Integrated nosepieces
- Soft, non-slip rubber temple tips provide non-binding fit
- Economical wraparound single lens provides full panoramic view
- Scratch-resistant polycarbonate lens provides 99% UVA/B/C protection
Specs:
| Frame Type | Wrap Around |
|---|---|
| Specifications Met | ANSI Z87.1, CAN/CSA Z94.3-15, CE EN166, MIL-PRF 32432 |
| Bridge Size | 13 mm |
| UV Protection | 99 % |
| Temple Style | Non-Slip Rubber/Soft |
| Frame Color | Matte |
| Lens Color | Orange |
| Lens Coating | Anti-Scratch |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Frame Material | Polycarbonate |
| Size | Universal |
| Type | Lightweight |
Packaging:
| Length | 10.0 in |
|---|---|
| Width | 4.5 in |
| Height | 2.0 in |
| 21.0 lb |
Certifications/Standards:
ANSI Z87.1+ | CAN/CSA Z94.3 | CE EN166
SKU: 2781162
Good product and service
I appreciate MRO’s ability to keep the items I need in stock and get them to me in a reasonable amount of time.
Read moreSKU: 2780231
Affordable
I found these glasses at my local retailer for double the price, definitely a steal. Do order with time, shipping takes longer than one week. Overall happy with my purchase and will be buying from here more often. 😁👍
Read moreSKU: 2780796
Great item for upcoming snowplowing
This Pyramex High Visibility Bomber Jacket will be perfect for the maintenance and winter weather for 3 Apartment buildings. This jacket is a little heavier then the $24 I ordered from Amazon and was about $11 les then this Pyramex from MRO, very satisfied but the order took way longer for delivery as a Amazon Prime Member I get 2 day delivery. THANK YOU MRO SUPPLY
Read moreSKU: 2780206
Awesome
Bought these shirts for my husband. He loves them. Lightweight so he stays cool. Will definitely purchase again.
Read more| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | R8472124.00 |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | 14ADV-3136-20 |
| Brand | Fasco |
| Model | C4D5010 |
| Brand | MCR Safety |
| Model | 93891PUS |
SKU: 2781162
Good product and service
I appreciate MRO’s ability to keep the items I need in stock and get them to me in a reasonable amount of time.
Read moreSKU: 2780231
Affordable
I found these glasses at my local retailer for double the price, definitely a steal. Do order with time, shipping takes longer than one week. Overall happy with my purchase and will be buying from here more often. 😁👍
Read moreSKU: 2780796
Great item for upcoming snowplowing
This Pyramex High Visibility Bomber Jacket will be perfect for the maintenance and winter weather for 3 Apartment buildings. This jacket is a little heavier then the $24 I ordered from Amazon and was about $11 les then this Pyramex from MRO, very satisfied but the order took way longer for delivery as a Amazon Prime Member I get 2 day delivery. THANK YOU MRO SUPPLY
Read moreSKU: 2780206
Awesome
Bought these shirts for my husband. He loves them. Lightweight so he stays cool. Will definitely purchase again.
Read more