We never sell your data to third parties
Pyramex Ztek Readers S2510R25 Safety Glasses Clear + 2.5 Lens and Clear Temples Ztek Readers Safety Glasses Clear + 2.5 Lens and Clear Temples
MODEL S2510R25
This product has a minimum order quantity of (12 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 901 861 6100
$6.41 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(12 minimum)
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
features
Rubber Tips
region
US and other markets Canada
Pyramex Safety Products Pyramex S2510R25
UPC: 814992008445 | UNSPSC: 46181802 | GTIN:
Safety & Security > Personal Protective Equipment (PPE) > Eye & Face Protection > Reader Eyewear
Pyramex Safety Reading Glasses, Bi-Focal Lens, +1 Diopter, Universal, Anti-Scratch Lens Coating, Clear Lens, Frameless, Clear Frame, Polycarbonate Frame, Polycarbonate Lens, 99.9% UVA/UVB/UVC UV Protection, Non-Slip/Rubber Tipped Temple, 13 mm Bridge, Specifications Met: ANSI Z87.1+, c SEI CAN/CSA Z94.3-15
Features:
- Lens insert is out of user's direct line of vision
- Integrated nose piece
- Soft, non-slip rubber temple tips provide non-binding fit
- Economical wraparound single lens provides full panoramic view
Specs:
| Frame Type | Frameless |
|---|---|
| Specifications Met | ANSI Z87.1+, c SEI CAN/CSA Z94.3-15 |
| Diopter | +1 |
| Bridge Size | 13 mm |
| UV Protection | 99.9% UVA/UVB/UVC |
| Temple Style | Non-Slip/Rubber Tipped |
| Frame Color | Clear |
| Lens Color | Clear |
| Lens Coating | Anti-Scratch |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Frame Material | Polycarbonate |
| Size | Universal |
| Type | Bi-Focal Lens |
Packaging:
| Length | 10.0 in |
|---|---|
| Width | 4.5 in |
| Height | 2.0 in |
Certifications/Standards:
ANSI Z87.1
SKU: 2780796
Great item for upcoming snowplowing
This Pyramex High Visibility Bomber Jacket will be perfect for the maintenance and winter weather for 3 Apartment buildings. This jacket is a little heavier then the $24 I ordered from Amazon and was about $11 les then this Pyramex from MRO, very satisfied but the order took way longer for delivery as a Amazon Prime Member I get 2 day delivery. THANK YOU MRO SUPPLY
Read moreSKU: 2780206
Awesome
Bought these shirts for my husband. He loves them. Lightweight so he stays cool. Will definitely purchase again.
Read moreSKU: 2781162
Good product and service
I appreciate MRO’s ability to keep the items I need in stock and get them to me in a reasonable amount of time.
Read more| Brand | Harwal |
| Model | 100 x 125 x 13ADLV |
SKU: 2780796
Great item for upcoming snowplowing
This Pyramex High Visibility Bomber Jacket will be perfect for the maintenance and winter weather for 3 Apartment buildings. This jacket is a little heavier then the $24 I ordered from Amazon and was about $11 les then this Pyramex from MRO, very satisfied but the order took way longer for delivery as a Amazon Prime Member I get 2 day delivery. THANK YOU MRO SUPPLY
Read moreSKU: 2780206
Awesome
Bought these shirts for my husband. He loves them. Lightweight so he stays cool. Will definitely purchase again.
Read moreSKU: 2781162
Good product and service
I appreciate MRO’s ability to keep the items I need in stock and get them to me in a reasonable amount of time.
Read more