We never sell your data to third parties
Pyramex RVZ2320L Type R - Class 2 Hi-Vis All Mesh Orange Safety Vest with Contrasting Reflective Tape Large Type R - Class 2 Hi-Vis All Mesh Orange Safety Vest with Contrasting Reflective Tape Large
MODEL RVZ2320L
Contact supplier for technical support on: 901 861 6100
$13.56 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Pyramex Safety Products Pyramex RVZ2320L
UPC: 811907028017 | UNSPSC: 46181507 | GTIN:
Safety & Security > Personal Protective Equipment (PPE) > Clothing > High-Visibility Safety Vests, Harnesses & Bands > High Visibility Safety Vests
Pyramex Safety Vest, Lightweight, Series: RVZ23, L Size, Hi-Viz Orange, 105 gsm Polyester Mesh, Silver Stripe, 42 to 44 in Chest, Zipper Closure, 6 Pockets, ANSI Class: Class 2, Specifications Met: ANSI/ISEA 107-2015 Type R
Features:
- 2 in silver reflective material with 4 in contrasting color trim
- Mic tabs
Specs:
| Specifications Met | ANSI/ISEA 107-2015 Type R |
|---|---|
| ANSI Class | Class 2 |
| Stripe Color | Silver |
| Number of Pockets | 6 |
| Closure Type | Zipper |
| Chest Size | 42 to 44 in |
| Size | L |
| Material | 105 gsm Polyester Mesh |
| Color | Hi-Viz Orange |
| Type | Lightweight |
| Series | RVZ23 |
Packaging:
| Length | 14.0 in |
|---|---|
| Width | 10.0 in |
| Height | 1.0 in |
Certifications/Standards:
ANSI/ISEA 107-2015 Type R
SKU: 2780231
Affordable
I found these glasses at my local retailer for double the price, definitely a steal. Do order with time, shipping takes longer than one week. Overall happy with my purchase and will be buying from here more often. 😁👍
Read moreSKU: 2780206
Awesome
Bought these shirts for my husband. He loves them. Lightweight so he stays cool. Will definitely purchase again.
Read moreSKU: 2781162
Good product and service
I appreciate MRO’s ability to keep the items I need in stock and get them to me in a reasonable amount of time.
Read more| Brand | Fasco |
| Model | H120D |
| Brand | Drillco |
| Model | 23A120FB |
| Brand | PIP |
| Model | IC5DP/L |
| Brand | Bridgeport |
| Model | 1185 |
| Brand | Harwal |
| Model | 99101 |
SKU: 2780231
Affordable
I found these glasses at my local retailer for double the price, definitely a steal. Do order with time, shipping takes longer than one week. Overall happy with my purchase and will be buying from here more often. 😁👍
Read moreSKU: 2780206
Awesome
Bought these shirts for my husband. He loves them. Lightweight so he stays cool. Will definitely purchase again.
Read moreSKU: 2781162
Good product and service
I appreciate MRO’s ability to keep the items I need in stock and get them to me in a reasonable amount of time.
Read more