We never sell your data to third parties
NoTrax 479S0312BL Anti-Fatigue Workstation Mat Cushion Trax, 479 3X12 Black
MODEL 479S0312BL
Contact supplier for technical support on: 800 621 2802
$315.50 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Anti-fatigue rating
Best
Available colors
Black; black/yellow; gray
Backing
Closed Cell Polyvinylchloride with RedStop slip-resistant backing
Custom lengths
2', 3', 4' and 5' widths (up to 150' long)
Edges
Beveled edges on all sides
Environment
Dry areas
Fire rating US
Pass
Group
Ergonomic, anti-fatigue & safety matting
Material specifications
PVC
Overall thickness
9/16
Process
Lamination
Roll sizes
2'x75'; 3'x75'; 4'x75'; 5'x75'
Slip resistance rating
Best
Special characteristics
NSFI certified. Free of DMF, free of ozone depleting substances, free of silicone and free of heavy metals
Special remarks
Diamond surface provides non-directional slip resistance
Standard sizes
2'x3'; 3'x5'; 3'x12'
Surface
Industrial diamond plate
Usage intensity
Heavy duty
Wear resistance rating
Best
Superior Manufacturing Group Notrax 479S0312BL
NoTrax Anti-Fatigue Mat Series: Cushion Trax 479 12 ft Length 3 ft Width 9/16 in Thickness Black Vinyl Diamond Plate Surface Dry Surface PVC Foam Base Beveled Edge Resists: Abrasion Slip Tear and Wear
Features:
- Long lasting vinyl top surface made from 100% recycled materials is combined with a dense closed cell PVC foam base
- Diamond plate surface texture provides added traction
- UniFusion bond guaranteed for the life of the mat
- Redstop non-slip backing to reduce mat slippage
- Beveled edges on all 4 sides
Specs:
| Surface Type | Dry |
|---|---|
| Surface Pattern | Diamond Plate |
| Base Material | PVC Foam |
| Resists | Abrasion Slip Tear and Wear |
| Edge Type | Beveled |
| Material | Vinyl |
| Thickness | 9/16 in |
| Color | Black |
| Width | 3 ft |
| Length | 12 ft |
| Series | Cushion Trax 479 |
Packaging:
| Length | 38.0 in |
|---|---|
| Width | 10.0 in |
| Height | 10.0 in |
Certifications/Standards:
| Brand | Precision Twist Drill |
| Model | 5999577 |
| Brand | Remke |
| Model | 106BC0030AP |
| Brand | Balax |
| Model | 14047-00U |
| Brand | Balax |
| Model | 02210-000 |
| Brand | Balax |
| Model | 40055-01S |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | T10-20-60M-LLUSNTB |