We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
NoTrax 758S0034BL Floor Protector Mat Niru, Knob-Top Runner, 758 3X4 Black
MODEL 758S0034BL
Contact supplier for technical support on: 800 621 2802
$108.28 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Anti-fatigue rating
Good
Available colors
Black
Custom lengths
2', 3' and 4' widths (up to 60' long)
Environment
Wet/dry and oily areas
Fire rating US
Pass
Group
Ergonomic, anti-fatigue & safety matting
Material specifications
NBR (nitrile) rubber
Overall thickness
1/4
Process
Molding
Recommended use
Food processing, professional kitchens, cooking lines, food preparation areas, bars and cleaning areas
Roll sizes
2'x 60'; 3'x 60'; 4'x 60'
Slip resistance rating
Best
Special remarks
Provides traction, resistance to harsh chemicals, oils, and greases, and basic anti-fatigue support in a longer run. Reversible design further extends the service life of the mat.
Standard sizes
2'x 3'; 3'x 4'
Surface
Industrial bubble pattern
Wear resistance rating
Better
Superior Manufacturing Group Notrax 758S0034BL
NoTrax Drainage Mat Anti-Fatigue Reversible Series: Niru Knob-Top Runner 758 4 ft Length 3 ft Width 3/8 in Thickness Black Nitrile Rubber Solid Surface Anti-Slip Surface Nitrile Rubber Backing Straight Edge
Features:
- 100% Nitrile rubber compound
- Solid top slip-resistant surface
- Low profile allows for easy on/off cart traffic
- MicroStop anti-microbial rubber compound
- Wet or dry environments that require high traction and drainage capability in a continuous mat
Specs:
| Surface Type | Anti-Slip |
|---|---|
| Surface Pattern | Solid |
| Edge Type | Straight |
| Material | Nitrile Rubber |
| Thickness | 3/8 in |
| Color | Black |
| Backing Material | Nitrile Rubber |
| Width | 3 ft |
| Type | Anti-Fatigue Reversible |
| Length | 4 ft |
| Series | Niru Knob-Top Runner™ 758 |
Packaging:
| Length | 38.625 in |
|---|---|
| Width | 6.0 in |
| Height | 6.0 in |
Certifications/Standards:
| Brand | NoTrax |
| Model | 980R4875BL |