We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Cortina 03-WS-3KT 3 foot Windsock and Frame Kit
MODEL 03-WS-3KT
Contact supplier for technical support on: 847 455 2800
$76.65 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Color
International Orange
Diameter
10 in
Frame Material
Aluminum
Length
3 ft
Material
PVC over Nylon
Cortina Cortina&Reg; 03-WS-3KT
UPC: 737415000379 | UNSPSC: 46161500 | GTIN:
Labels, Signs & Printers > Signs, Tags, Labels & Markers > Flags, Pennants & Windsocks > Windsocks & Accessories > Windsocks
Cortina Windsock and Frame Kit, 3 ft Length, 10 in Dia, International Orange, PVC over Nylon, Aluminum Frame
Features:
- UV inhibitors
- Double stitched at all seams
- Weather proof and durable for variety of applications
- Corrosion resistant aluminum frame
Specs:
| Frame Material | Aluminum |
|---|---|
| Material | PVC over Nylon |
| Diameter | 10 in |
| Color | International Orange |
| Length | 3 ft |
Packaging:
| Length | 12.0 in |
|---|---|
| Width | 12.0 in |
| Height | 2.0 in |
| Brand | Dixon |
| Model | G250-E-SS |
| Brand | Dormer Pramet |
| Model | 5985504 |
| Brand | Dormer Pramet |
| Model | C8256.0X63.0 |
| Brand | SpillTech |
| Model | SPKHZ-50-WD |
| Brand | Cortina |
| Model | 03-500-40 |
| Brand | MagPowr |
| Model | L23A21 |
| Brand | MagPowr |
| Model | L9A221 |