We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Cortina 97-01-006-05 14" x 36" Diamond Grade Flourescent School X-ing
MODEL 97-01-006-05
Contact supplier for technical support on: 847 455 2800
$60.87 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Color
Lime
Height
36 in
Legend
SCHOOL CROSSING
Material
High Impact Resin
Panel Dimensions
24 x 12 in
Weight
0.5 lb
Width
12 in
Cortina Cortina&Reg; 97-01-006-05
UPC: | UNSPSC: 46151501 | GTIN:
Safety & Security > Traffic Control > Vehicle Traffic Control > Traffic Barricades & Cones > Traffic Barricades
Cortina N-Cade Barricade, Lime, 36 in Height, 12 in Width, SCHOOL CROSSING Legend, High Impact Resin, 24 x 12 in Panel, 0.5 lb
Features:
- Injection molded high impact resin
- 100% recyclable
- Recessed and replaceable panels
Specs:
| Panel Dimensions | 24 x 12 in |
|---|---|
| Legend | SCHOOL CROSSING |
| Height | 36 in |
| Material | High Impact Resin |
| Color | Lime |
| Width | 12 in |
Packaging:
Certifications/Standards:
MUTCD Standard | NCHRP 350
| Brand | Jason Industrial |
| Model | 65.5M050 |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | 3/B120 |
| Brand | Dixon |
| Model | 5301-55 |
| Brand | Timken Drives |
| Model | 18056 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | RR201GYTR |
| Brand | Pramet |
| Model | 6790725 |
| Brand | Remke |
| Model | SRB-10732-3P1 |