We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Cortina 03-747Y 45" EZ Grab Flared Yellow Post - (2)3" High Intensity Prismatic Collars
MODEL 03-747Y
Contact supplier for technical support on: 847 455 2800
$28.04 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Height
45 in
Number of Stripes
2
Post Color
Yellow
Post Diameter
4-1/2 in
Post Material
Polyethylene
Stripe Height
3 in
Stripe Material
High Intensity Prismatic Sheet
Type
Flared Portable
Weight
2 lb
Cortina Cortina&Reg; 03-747Y
UPC: 737415004179 | UNSPSC: 46161508 | GTIN:
Safety & Security > Traffic Control > Vehicle Traffic Control > Traffic Barrels, Drums & Posts > Traffic Delineator Posts & Channelizers
Cortina EZ-Grab Delineator Post, Flared Portable, 45 in Height, 4-1/2 in Post Dia, Yellow Post, Polyethylene Post, 2 lb, High Intensity Prismatic Sheet Stripe, 2 Stripes, 3 in Stripe Height
Features:
- 100% impact-resistant polyethylene
- Portable - easy to move
- UV inhibitors resist fading
- Two reflective recessed bands
Specs:
| Stripe Height | 3 in |
|---|---|
| Number of Stripes | 2 |
| Stripe Material | High Intensity Prismatic Sheet |
| Post Color | Yellow |
| Post Diameter | 4-1/2 in |
| Post Material | Polyethylene |
| 2 lb | |
| Height | 45 in |
| Type | Flared Portable |
Packaging:
| Length | 6.0 in |
|---|---|
| Width | 6.0 in |
| Height | 50.0 in |
| 2.0 lb |
Certifications/Standards:
NCHRP 350
| Brand | SpillTech |
| Model | SPKHZ-95-HV |
| Brand | Goulds |
| Model | 4BF1J9H5 |
| Brand | Dormer Pramet |
| Model | 5988864 |
| Brand | RAB Lighting |
| Model | ARBAY4-360/PIR/SP10 |
| Brand | Kipp |
| Model | K2127.25218410X25 |