We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
MCR 200JXL Classic .35mm PVC/Poly Jacket YELLOW
MODEL 200JXL
This vendor has a minimum order quantity of 82. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: 800 955 6887
$8.80 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 82
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Case Height
13
Case Length
14.5
Case Width
10.5
Collar
Rounded
Color
Yellow
Hood
Detachable
Individual Height
2 in
Individual Length
13 in
Individual Volume
0.0573 ft3
Individual Width
11 in
Material
PVC / Polyester
Number of Pockets
2 Pockets
Pant Cuff
10
Size
L
Wrist Closure
Take up snaps
The Classic Series Material is the most popular in the Industry. It combines the strength and waterproof qualities of PVC with the durability of a polyester backing. The 200J yellow jacket features a snap front, take up snaps at the wrists,detachable hood with drawstring, and 2 front patch pockets. Come back to the Classics for your protective wear needs.
Material Features
- .35 mm PVC on polyester
- Attached hood with drawstring
- Rounded collar of same material
- 2 patch pockets on the front
- Snap storm fly front
Specifications & Details
| Series: | Classic |
| Brand: | MCR Safety |
| Category: | Rainwear |
| Components: | 2 pc Jacket |
| Material: | PVC / Polyester |
| Color: | Yellow |
| Rider Coat: | Yes |
| Thickness: | .35 mm |
| Front Closure: | Snap |
| Fly: | Yes |
| Storm Flap: | Yes |
| Size: | L |
| Length: | 49" |
| Pant Cuff: | 10 |
| Collar: | Rounded |
| Hood: | Detachable |
| Wrist Closure: | Take up snaps |
| Number of Pockets: | 2 Pockets |
| Marketing Group: | Garments |
Industries & Applications
- Agriculture
- Airport
- Carpentry
- Construction
- Landscaping
- Sanitation
- Transportation
- Fisheries
SKU: 2979733
Best work gloves made
Tried them all, & for years the only work gloves I purchase. Price is right, value is superior.
Read more| Brand | Dichtomatik |
| Model | MA39-56256125-375 |
| Brand | MRO Supply |
| Model | 7034-16-16 |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-727080 |
| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | GRG8265868.00 |
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | TER-37V |
SKU: 2979733
Best work gloves made
Tried them all, & for years the only work gloves I purchase. Price is right, value is superior.
Read more