We never sell your data to third parties
MCR 260CM Classic Plus .35mm PVC/Poly RiderCoat W/Detached Hood Cor Collar YELLOW
MODEL 260CM
This vendor has a minimum order quantity of 36. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: 800 955 6887
$20.30 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 36
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Case Height
10
Case Length
14.5
Case Width
10.5
Category
Rainwear
Color
Yellow
Fly
Yes
Front Closure
Snap
Individual Height
1 in
Individual Length
12.5 in
Individual Volume
0.0881 ft3
Individual Width
10 in
Material
PVC / Polyester
Rider Coat
Yes
Series
Classic Plus
Side Closure
Take up Snaps
Size
L
Storm Flap
Yes
Thickness
.35 mm
Material Features
- .35 mm PVC on polyester 60"" coat
- Split back can be snapped around each leg and worn as chaps
- Detachable hood and corduroy collar
- Cape venilated back for air flow
- Reach through pockets, badge tab holder
Specifications & Details
| Series: | Classic Plus |
| Brand: | MCR Safety |
| Category: | Rainwear |
| Components: | 60" Rider Coat |
| Material: | PVC / Polyester |
| Color: | Yellow |
| Rider Coat: | Yes |
| Series Up: | Wizard |
| Thickness: | .35 mm |
| Front Closure: | Snap |
| Fly: | Yes |
| Storm Flap: | Yes |
| Size: | L |
| Side Closure: | Take up Snaps |
| Length: | 60" |
| Pant Cuff: | 10.5 |
| Collar: | Corduroy |
| Hood: | Detachable |
| Cape Vented: | Yes |
| Wrist Closure: | Take up snaps |
| Ankle Closure: | Take up snaps |
| Number of Pockets: | 1 Pocket |
| Marketing Group: | Garments |
Industries & Applications
- Agriculture
- Baggage Handling
- Carpentry
- Construction
- Farming
- Janitorial
- Landscaping
- Sanitation
- Transportation
SKU: 2979733
Best work gloves made
Tried them all, & for years the only work gloves I purchase. Price is right, value is superior.
Read more| Brand | Bestorq |
| Model | D548L075 |
| Brand | IKO Bearing |
| Model | OS50657 |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | AT5-390-75 |
| Brand | Siemens Controls |
| Model | 6ES5497-4UB42 |
SKU: 2979733
Best work gloves made
Tried them all, & for years the only work gloves I purchase. Price is right, value is superior.
Read more