We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
MCR 800BFX2 Concord .35mm Neoprene/Nylon Bib Overall No Fly YELLOW
MODEL 800BFX2
This vendor has a minimum order quantity of 16. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: 800 955 6887
$45.17 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 16
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Ankle Closure
Take up snaps
Case Height
10
Case Length
15
Case Width
12
Category
Rainwear
Color
Yellow
Fly
Yes
Front Closure
Zipper
Individual Height
2 in
Individual Length
30.5 in
Individual Volume
0.0694 ft3
Individual Width
20 in
Limited Flammability
Limited Flammability
Material
Neoprene / Nylon
Pant Cuff
10.5
Reflective Stripe
Silver
Reflective Stripe Width
2"", FALSE, TRUE 2980937, Length, 49"""
Seam Construction
Double Stitched and Taped
Series
Concord
Size
L
Storm Flap
Yes
Thickness
.35 mm
Under Arm Air Vents
Yes
Wrist Closure
Take up snaps
Material Features
- .35mm Neoprene/Nylon bib pant, no fly, yellow
- Take up snaps on the ankles and waist
- Full elastic suspenders with easy release snaps
- Limited Flammability, NOT intended for use as protection against ARC Flash or Flash Fire
- Double stitched and taped seams
Specifications & Details
| Series: | Concord |
| Brand: | MCR Safety |
| Category: | Rainwear |
| Components: | 1 pc Bib |
| Material: | Neoprene / Nylon |
| Color: | Yellow |
| Limited Flamability: | Limited Flamability |
| Thickness: | .35 mm |
| Front Closure: | Zipper |
| Fly: | Yes |
| Storm Flap: | Yes |
| Size: | L |
| Reflective Stripe: | Silver |
| Reflective Stripe Width: | 2" |
| Length: | 49" |
| Seam Construction: | Double Stitched and Taped |
| Pant Cuff: | 10.5 |
| Under Arm Air Vents: | Yes |
| Wrist Closure: | Take up snaps |
| Ankle Closure: | Take up snaps |
| Marketing Group: | Garments |
Industries & Applications
- Agriculture
- Carpentry
- Commercial fishing
- Construction
- Demolition
- Farming
- Forestry
- Landscaping
- Salvage
- Sanitation
- Ship building
SKU: 2979733
Best work gloves made
Tried them all, & for years the only work gloves I purchase. Price is right, value is superior.
Read moreSKU: 2979733
Best work gloves made
Tried them all, & for years the only work gloves I purchase. Price is right, value is superior.
Read more