We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
MCR 7368CRX2 Luminator .54mm Nylon/PVC over PVC/Nylon Reversible Coat Lime/Black 2 Silver Stripe
MODEL 7368CRX2
This vendor has a minimum order quantity of 12. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: 800 955 6887
$60.59 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 12
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Case Height
13
Case Length
17
Case Width
12.5
Color
Lime / Black
Individual Height
3.5 in
Individual Length
16.5 in
Individual Volume
0.1599 ft3
Individual Width
11.5 in
Material
Nylon / PVC on PVC / Nylon
Size
L
Material Features
- .54mm Nylon/PVC-PVC/Nylon knee coat
- Reversible, lime to black
- Silver Reflective Stripes on lime side
- Badge tab holder, Underarm air vents, No Hood
- Does not meet ANSI 107 hi-visibility requirments
Specifications & Details
| Series: | Challenger |
| Brand: | MCR Safety |
| Category: | Rainwear |
| Components: | 1 pc Coat |
| Material: | Nylon / PVC on PVC / Nylon |
| Color: | Lime / Black |
| Hi Vis: | Yes |
| Rider Coat: | Yes |
| Series Up: | Luminator |
| Front Closure: | Zipper |
| Reflective Material: | 3M Vinyl |
| Fly: | Yes |
| Storm Flap: | Yes |
| Size: | L |
| Reflective Stripe: | Silver |
| Reflective Stripe Width: | 2" |
| Length: | 49" |
| Seam Construction: | Double Stitched and Taped |
| Pant Cuff: | 10.5 |
| Collar: | Rounded |
| Under Arm Air Vents: | Yes |
| Wrist Closure: | Take up snaps |
| Hood: | None |
| Marketing Group: | Garments |
Industries & Applications
- Carpentry
- Construction
- Security
- Landscaping
SKU: 2979733
Best work gloves made
Tried them all, & for years the only work gloves I purchase. Price is right, value is superior.
Read more| Brand | MCR Safety |
| Model | P1D3232 |
| Brand | Bestorq |
| Model | 5/5V2650 |
| Brand | MCR Safety |
| Model | P1D4836 |
| Brand | Invertek |
| Model | ODE-3-120070-301A |
| Brand | HI-LO |
| Model | 57TBR-7/8 |
SKU: 2979733
Best work gloves made
Tried them all, & for years the only work gloves I purchase. Price is right, value is superior.
Read more