We never sell your data to third parties
MCR 5182SL Luminator .40mm PU/ Poly LF Jacket w/Detachable Hood 2 Tone Yellow/Black D-Ring Access
MODEL 5182SL
This vendor has a minimum order quantity of 7. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: 800 955 6887
$117.39 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 7
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Case Height
15.5
Case Length
16.5
Case Width
12
Color
Fluorescent Lime
Individual Height
2.5 in
Individual Length
10.5 in
Individual Volume
0.1776 ft3
Individual Width
15 in
Material
Polyurethane
Size
L
Type
R- Roadway and Temporary Traffic Control Zones
For those applications where being seen is of the utmost importance, MCR Safety's Luminator Series offers you a variety of high visibility garments made in different colors and different options of reflective material. The 5182 is a fluorescent lime 2 pc suit made up of a jacket with attached hood and elastic waist pants. It features 2 inch silver reflective stripes and meets or exceeds ANSI/ISEA Class 3 high visibility standards. The jacket has a zipper front with storm flap, 2 front patch pockets, and elastic inner cuffs in the sleeves. The pants feature a drawstring elastic waist and have expandable ankle gussets. This garment is treated to be limited flammability and has been tested in accordance with the ASTM D-6413 test method. This garment is not flame resistant as defined by ANSI/ISEA 107-2015 Section 10.5. For more information on Limited Flammability, Click Here.
Material Features
- .40mm polyurethane/knitted cotton-polyester blend
- Meets or exceeds ANSI/ISEA Class 3 High Vis Standard
- Jacket with attached drawstring hood, elastic waist pants
- Zipper front with storm flap
- Limited Flammability, NOT intended for use as protection against ARC Flash or Flash Fire
- This garment is not flame resistant as defined by ANSI/ISEA 107-2015 Section 10.5.
Specifications & Details
| Series: | Luminator |
| Brand: | MCR Safety |
| Category: | Rainwear |
| Components: | 2 pc Suit |
| Material: | Polyurethane |
| Color: | Fluorescent Lime |
| Class: | Class III |
| Type: | R- Roadway and Temporary Traffic Control Zones |
| Limited Flamability: | Limited Flamability |
| Hi Vis: | Yes |
| Thickness: | .40 mm |
| Sleeve Length Coverall: | 32 1/2 |
| Front Closure: | Zipper |
| Storm Flap: | Yes |
| Size: | L |
| Reflective Stripe: | Silver |
| Reflective Stripe Width: | 2" |
| Length: | 49" |
| Pant Cuff: | 10.5 |
| Pant: | Waist |
| Number of Pockets: | 2 Pockets |
| Flammability Test Std.: | ASTM D-6413 |
| Hood: | Attached |
| Marketing Group: | Garments |
| ANSI 107- 2015: | Yes |
Industries & Applications
- Airport
- Construction
- EMS
- Flagman
- Landscaping
- Police
- Railroad
- Road construction
- Security
- Surveyor
- TSA
- Transportation
SKU: 2979733
Best work gloves made
Tried them all, & for years the only work gloves I purchase. Price is right, value is superior.
Read more| Brand | Champion |
| Model | 799-1/2X120 |
| Brand | Harwal |
| Model | 480 x 520 x 20A |
| Brand | Siemens Controls |
| Model | 6SN1118-0NK01-0AA2 |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-798117 |
SKU: 2979733
Best work gloves made
Tried them all, & for years the only work gloves I purchase. Price is right, value is superior.
Read more