We never sell your data to third parties
Harwal 071402BOV 07 x 14 x 02BO FPM
MODEL 07 x 14 x 02BOV
Contact supplier for technical support on: 802 223 0197
$21.98 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Construction
Steel Case
I.D.
0.276
Material
Polyurethane
Max Temperature
392F
Min Temperature
-22F
O.D.
0.551
Width
0.022
Specifications
| Category: | Rotary Shaft Seals |
|---|---|
| Inner Diameter: | 7 |
| Outer Diameter: | 14 |
| Width: | 2 |
| Construction: | Steel Case |
| Material: | Polyurethane |
| Min Temperature: | -22F |
| Max Temperature: | 392F |
| Spring Material: | No Spring |
| RPM: | Call for Data |
| Shaft Tolerance: | 0 / -0.09mm |
| Housing Tolerance: | +0.027 / -0.000mm |
| O. D. Tolerance: | +0.10 - +. 20mm |
SKU: 2395131
Exactly what i was looking for
hard to find seals available at mro supply. perfect fit.
Read moreSKU: 2388541
Quality seals
Seals I was unable to find elsewhere in the USA, Quality as well as price was very good. MRO order process was flawless and easy, shipping was fast and on time. Very impressed. Thanks!
Read moreSKU: 2395131
Exactly what i was looking for
hard to find seals available at mro supply. perfect fit.
Read moreSKU: 2388541
Quality seals
Seals I was unable to find elsewhere in the USA, Quality as well as price was very good. MRO order process was flawless and easy, shipping was fast and on time. Very impressed. Thanks!
Read more