We never sell your data to third parties
Harwal 10016012A 100 x 160 x 12A NBR
MODEL 100 x 160 x 12A
Contact supplier for technical support on: 802 223 0197
$30.02 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Construction
Elastomer Covered Steel
I.D.
3.937
Material
Polyurethane
Max Temperature
248F
Min Temperature
-40F
O.D.
6.299
Width
0.248
Specifications
| Category: | Rotary Shaft Seals |
|---|---|
| Inner Diameter: | 100 |
| Outer Diameter: | 160 |
| Width: | 12 |
| Construction: | Elastomer Covered Steel |
| Material: | Polyurethane |
| Min Temperature: | -40F |
| Max Temperature: | 248F |
| Spring Material: | Carbon Spring |
| RPM: | Call for Data |
| Shaft Tolerance: | 0 / -. 220mm |
| Housing Tolerance: | +0.063 / -0.000mm |
| O. D. Tolerance: | . 25 -. 45mm |
SKU: 2388541
Quality seals
Seals I was unable to find elsewhere in the USA, Quality as well as price was very good. MRO order process was flawless and easy, shipping was fast and on time. Very impressed. Thanks!
Read moreSKU: 2395131
Exactly what i was looking for
hard to find seals available at mro supply. perfect fit.
Read more| Brand | Harwal |
| Model | 215 x 240 x 12AV |
| Brand | PEER Bearing |
| Model | POS2753743SA |
| Brand | NTN Bearing |
| Model | 22208EAW33 |
| Brand | PEER Bearing |
| Model | LM102949 |
SKU: 2388541
Quality seals
Seals I was unable to find elsewhere in the USA, Quality as well as price was very good. MRO order process was flawless and easy, shipping was fast and on time. Very impressed. Thanks!
Read moreSKU: 2395131
Exactly what i was looking for
hard to find seals available at mro supply. perfect fit.
Read more