We never sell your data to third parties
Harwal 17022015A 170 x 220 x 15A NBR
MODEL 170 x 220 x 15A
Contact supplier for technical support on: 802 223 0197
$52.73 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Construction
Elastomer Covered Steel
I.D.
6.693
Material
Polyurethane
Max Temperature
248F
Min Temperature
-40F
O.D.
8.661
Width
0.341
Specifications
| Category: | Rotary Shaft Seals |
|---|---|
| Inner Diameter: | 170 |
| Outer Diameter: | 220 |
| Width: | 15 |
| Construction: | Elastomer Covered Steel |
| Material: | Polyurethane |
| Min Temperature: | -40F |
| Max Temperature: | 248F |
| Spring Material: | Carbon Spring |
| RPM: | Call for Data |
| Shaft Tolerance: | 0 / -. 250mm |
| Housing Tolerance: | +0.072 / -0.000mm |
| O. D. Tolerance: | . 25 -. 45mm |
SKU: 2395131
Exactly what i was looking for
hard to find seals available at mro supply. perfect fit.
Read moreSKU: 2388541
Quality seals
Seals I was unable to find elsewhere in the USA, Quality as well as price was very good. MRO order process was flawless and easy, shipping was fast and on time. Very impressed. Thanks!
Read more| Brand | Timken Belts |
| Model | R5VX1250-3 |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-797573 |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-830824 |
| Brand | PEER Bearing |
| Model | UCFT206-19 |
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | 89428 M |
| Brand | Harwal |
| Model | 4.750 x 6.000 x .500A |
SKU: 2395131
Exactly what i was looking for
hard to find seals available at mro supply. perfect fit.
Read moreSKU: 2388541
Quality seals
Seals I was unable to find elsewhere in the USA, Quality as well as price was very good. MRO order process was flawless and easy, shipping was fast and on time. Very impressed. Thanks!
Read more