We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Harwal 17117913.5U45 171 x 179 x 13.5U45 PU90
MODEL 171 x 179 x 13.5U45
Contact supplier for technical support on: 802 223 0197
$52.76 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Construction
Solid PU90
I.D.
6.732
Material
Polyurethane
O.D.
7.047
Width
0.277
Specifications
| Category: | U |
|---|---|
| Inner Diameter: | 171 |
| Outer Diameter: | 179 |
| Width: | 13.5 |
| Construction: | Solid PU90 |
| Material: | Polyurethane |
| Min Temperature: | |
| Max Temperature: | |
| Spring Material: | No Spring |
| RPM: | Call for Data |
| Shaft Tolerance: | 0 / -. 250mm |
| Housing Tolerance: | +0.063 / -0.000mm |
| O. D. Tolerance: |
SKU: 2388541
Quality seals
Seals I was unable to find elsewhere in the USA, Quality as well as price was very good. MRO order process was flawless and easy, shipping was fast and on time. Very impressed. Thanks!
Read moreSKU: 2395131
Exactly what i was looking for
hard to find seals available at mro supply. perfect fit.
Read more| Brand | Gates Rubber |
| Model | 14MGT-2828-20 |
| Brand | Allen Bradley |
| Model | 440L-R4J0480YD |
| Brand | Allen Bradley |
| Model | 2801-NC17A |
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | 81218 P/6 |
| Brand | MRO Supply |
| Model | 88038 |
| Brand | SKF Bearing |
| Model | CMSS 265FG-08 |
SKU: 2388541
Quality seals
Seals I was unable to find elsewhere in the USA, Quality as well as price was very good. MRO order process was flawless and easy, shipping was fast and on time. Very impressed. Thanks!
Read moreSKU: 2395131
Exactly what i was looking for
hard to find seals available at mro supply. perfect fit.
Read more