We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Harwal 40607/10W3 40 x 60 x 7/10W3 NBR WIPER
MODEL 40 x 60 x 7/10W3
Contact supplier for technical support on: 802 223 0197
$12.00 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Construction
Steel Case
I.D.
1.575
Material
Polyurethane
Max Temperature
248F
Min Temperature
-40F
O.D.
2.362
Width
0.093
Specifications
| Category: | Wiper Seals |
|---|---|
| Inner Diameter: | 40 |
| Outer Diameter: | 60 |
| Width: | 7 |
| Construction: | Steel Case |
| Material: | Polyurethane |
| Min Temperature: | -40F |
| Max Temperature: | 248F |
| Spring Material: | No Spring |
| RPM: | Call for Data |
| Shaft Tolerance: | 0 / -. 16mm |
| Housing Tolerance: | +0.046 / -0.000mm |
| O. D. Tolerance: | +0.13 - +. 23mm |
SKU: 2395131
Exactly what i was looking for
hard to find seals available at mro supply. perfect fit.
Read moreSKU: 2388541
Quality seals
Seals I was unable to find elsewhere in the USA, Quality as well as price was very good. MRO order process was flawless and easy, shipping was fast and on time. Very impressed. Thanks!
Read more| Brand | Orbit Industries |
| Model | PXR-15W-LED-4K |
SKU: 2395131
Exactly what i was looking for
hard to find seals available at mro supply. perfect fit.
Read moreSKU: 2388541
Quality seals
Seals I was unable to find elsewhere in the USA, Quality as well as price was very good. MRO order process was flawless and easy, shipping was fast and on time. Very impressed. Thanks!
Read more