We never sell your data to third parties
Harwal 456209ADLV 45 x 62 x 09ADL FPM
MODEL 45 x 62 x 09ADLV
Contact supplier for technical support on: 802 223 0197
$52.24 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Construction
Elastomer Covered Steel
I.D.
1.772
Material
Polyurethane
Max Temperature
392F
Min Temperature
-22F
O.D.
2.441
Width
0.096
Specifications
| Category: | Rotary Shaft Seals |
|---|---|
| Inner Diameter: | 45 |
| Outer Diameter: | 62 |
| Width: | 9 |
| Construction: | Elastomer Covered Steel |
| Material: | Polyurethane |
| Min Temperature: | -22F |
| Max Temperature: | 392F |
| Spring Material: | Carbon Spring |
| RPM: | Call for Data |
| Shaft Tolerance: | 0 / -. 16mm |
| Housing Tolerance: | +0.046 / -0.000mm |
| O. D. Tolerance: | . 20 -. 35mm |
SKU: 2388541
Quality seals
Seals I was unable to find elsewhere in the USA, Quality as well as price was very good. MRO order process was flawless and easy, shipping was fast and on time. Very impressed. Thanks!
Read moreSKU: 2395131
Exactly what i was looking for
hard to find seals available at mro supply. perfect fit.
Read more| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | R8772063.00 |
| Brand | Brook Crompton |
| Model | BC2M125V5S |
| Brand | Harwal |
| Model | 27 x 42 x 07ADLV |
| Brand | Harwal |
| Model | 240 x 275 x 16ADLV |
| Brand | Harwal |
| Model | 170 x 230 x 15ADLV |
SKU: 2388541
Quality seals
Seals I was unable to find elsewhere in the USA, Quality as well as price was very good. MRO order process was flawless and easy, shipping was fast and on time. Very impressed. Thanks!
Read moreSKU: 2395131
Exactly what i was looking for
hard to find seals available at mro supply. perfect fit.
Read more