52X70X8-R2LS32-S
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Timken 52X70X8-R2LS32-S is a metric double lip oil seal with garter spring, constructed from NBR (nitrile) material. It is designed for a 52 mm shaft diameter, 70 mm housing bore, and 8 mm width. The R2LS32 style features a primary sealing lip and a secondary exclusion lip for enhanced protection against fluid loss and contaminant ingress in industrial applications.
MODEL 52X70X8-R2LS32-S
BRAND
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
0.315 in Series
Metric Shaft Size:52 mm
2.756 in Overall width
8 mm
Disclaimer
Housing bore
70 mm
Housing Bore
70 mm 2.756 in
Inch/Metric
Metric
Material
Nitrile
Overall Width
8 mm 0.315 in
Seal Type
R2LS32
Series
Metric
Shaft Size
52 mm 2.047 in