We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal C415E-543 is a one-piece set screw shaft collar with a 5-7/16" bore, made of zinc-plated steel. It provides axial shaft positioning for light-duty applications. The set screw design offers a simple, cost-effective locking solution.
MODEL C415E-543
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$756.98 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
5-7/16 in
Hub Contact Pressure
21861 psi
Hub Diameter
12.715 in
Material
Steel
OD
7.48 in
Overall Length
3.701 in
Screw Size
M12x70
Series
C415
Shaft Contact Pressure
30074 psi
Temperature Rating
0 to 400 deg F
Transmissible Thrust
131062 lbf
Transmissible Torque
29694 ft-lb
Climax Metal Products Climax C415E-543
UPC: 044861047224 | UNSPSC: 31171605 | GTIN:
Bushings > Shaft Bushings > Keyless Bushings
Climax Keyless Locking Assembly, Series: C415, 5-7/16 in Bore Dia, 7.48 in Outside Dia, 12.715 in Hub Dia, 29694 ft-lb Transmissible Torque, 131062 lbf Transmissible Thrust, 30074 psi Shaft Contact Pressure, 21861 psi Hub Contact, M12x70 Screw, 3.701 in Overall Length, 0 to 400 deg F, Steel
Features:
- Wide, medium taper, self-centering design for use in through-bored components with high torque and or bending requirements
- Mounted component remains fixed axially during installation
- Locking assemblies install as bushings between the shaft and the component bore, creating a high pressure mechanical interference fit
- As the annular high-strength screws are tightened, internal tapers simultaneously apply radial force on the shaft and the component bore
- No key means infinite radial and axial positioning for precise alignment and timing
- Self-locking tapers on most designs mean the connection will not loosen under dynamic loading, even high shock, reversing or vibration
- Climax Series C415 has become the industry standard to mount conveyor drum pulleys
Specs:
| Hub Contact Pressure | 21861 psi |
|---|---|
| Shaft Contact Pressure | 30074 psi |
| Transmissible Thrust | 131062 lbf |
| Transmissible Torque | 29694 ft-lb |
| Hub Diameter | 12.715 in |
| Screw Size | M12x70 |
| Temperature Rating | 0 to 400 deg F |
| Bore Diameter | 5-7/16 in |
| Outside Diameter | 7.48 in |
| Material | Steel |
| Overall Length | 3.701 in |
| Series | C415 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | GR8130089.00 |
| Brand | McGill Bearing |
| Model | SB 22208 C3 W33 SS |
| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | GR8240186.00 |
| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | GR8130520.10 |
| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | GR8240519.20 |
| Brand | NTN Bearing |
| Model | 6305X5LLUC3/LP03 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more