C732M-200
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal C732M-200 is a one-piece set screw shaft collar with a 200 mm bore, made of zinc-plated steel. The set screw provides point-load axial positioning for light-duty applications. This collar is suitable for shaft positioning and axial stops in industrial machinery.
MODEL C732M-200
Bore Diameter
200 mm
OD
350 mm
Overall Length
4.803 in
Screw Size
M16x80
Transmissible Thrust
383373 to 401365 lbf
Transmissible Torque
99837 to 107847 ft-lb
Type
Heavy Duty
Climax Metal Products Climax C732M-200
UPC: 044861038994 | UNSPSC: 31171600 | GTIN:
Bushings > Shaft Bushings > Shrink Discs
Climax Shrink Disc, Heavy Duty, Series: C732, 200 mm Bore Dia, 350 mm Outside Dia, 99837 to 107847 ft-lb Transmissible Torque, 383373 to 401365 lbf Transmissible Thrust, M16x80 Screw, 4.803 in Overall Length, 0 to 400 deg F, Steel, Unplated
Specs:
  • Transmissible Thrust: 383373 to 401365 lbf
  • Transmissible Torque: 99837 to 107847 ft-lb
  • Screw Size: M16x80
  • Temperature Rating: 0 to 400 deg F
  • Bore Diameter: 200 mm
  • Outside Diameter: 350 mm
  • Material: Steel
  • Finish: Unplated
  • Overall Length: 4.803 in