C732M-280
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal C732M-280 is a 280 mm bore one-piece set screw shaft collar made of zinc-plated steel. It provides axial shaft positioning with point-load locking. Suitable for light-duty industrial applications.
MODEL C732M-280
Bore Diameter
280 mm
OD
460 mm
Overall Length
7.283 in
Screw Size
M20x120
Transmissible Thrust
747252 to 835520 lbf
Transmissible Torque
260760 to 314307 ft-lb
Type
Heavy Duty
Climax Metal Products Climax C732M-280
UPC: 044861039090 | UNSPSC: 31171600 | GTIN:
Bushings > Shaft Bushings > Shrink Discs
Climax Shrink Disc, Heavy Duty, Series: C732, 280 mm Bore Dia, 460 mm Outside Dia, 260760 to 314307 ft-lb Transmissible Torque, 747252 to 835520 lbf Transmissible Thrust, M20x120 Screw, 7.283 in Overall Length, 0 to 400 deg F, Steel, Unplated
Specs:
  • Transmissible Thrust: 747252 to 835520 lbf
  • Transmissible Torque: 260760 to 314307 ft-lb
  • Screw Size: M20x120
  • Temperature Rating: 0 to 400 deg F
  • Bore Diameter: 280 mm
  • Outside Diameter: 460 mm
  • Material: Steel
  • Finish: Unplated
  • Overall Length: 7.283 in