L150-32MM
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
MasterDrive L150-32MM L150 jaw coupling hub with 32mm bore. Cast iron construction for industrial power transmission applications. Designed for use with L150 spider element.
MODEL L150-32MM
BRAND
each
Contact supplier for technical support on: 888-922-8767
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bolt Circle Diameter
3.375 in
Bore Diameter
42 mm
Bushing Size
Q1
Bushing Type
Double Split Tapered Type
Finish/Coating
Black Phosphate
Keyway Size
12 mm X 3.3 mm
Keyway Type
Standard
Length Through Bore
2.5 in
OD
4.125 in
Series
DST Bushings
Type
Double Split Tapered Bushings
Dimensions:
Bore:32MM
KeySeat:10MMX3.3MM
A(HubDia.):3.750”
B(OverallLength):4.500”
C(DistanceBetweenFlanges):0.940”
D(LengthThruBore):1.771”
SetScrews
Qty.:2
Size:3/8-16UNCX1/2”
SKU: 5807001
Masterdrive
I'VE USED LOTS OF MASTER DRIVE PRODUCTS AND ALL OF THEM HAVE BEEN EXCELLENT QUALITY.
Read more
SKU: 2339468
Masterdrive qd hubs
Read more
Masterdrive f 1 3/4" inner qd hub
Used maybe a dozen of these, zero problems. Why pay 50% more for a name brand when these work great?
Just what i needed
I needed a very small belt for my rock polisher, and it was just the right size.
Reviews
Masterdrive
Masterdrive qd hubs