L190-42MM
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
MasterDrive L190-42MM L190 jaw coupling hub with 42mm bore. Cast iron construction for industrial power transmission applications. Designed for use with L190 spider element to form a complete jaw coupling.
MODEL L190-42MM
BRAND
each
Contact supplier for technical support on: 888-922-8767
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bolt Circle Diameter
3.375 in
Bore Diameter
2.1875 in
Bushing Size
Q2
Bushing Type
Double Split Tapered Type
Finish/Coating
Black Phosphate
Keyway Size
1/2 X 1/4
Keyway Type
Standard
Length Through Bore
3.5 in
OD
4.125 in
Series
Q2 Series
Type
Double Split Tapered Bushings
Dimensions:
Bore:42MM
KeySeat:12MMX3.3MM
A(HubDia.):4.500”
B(OverallLength):5.250”
C(DistanceBetweenFlanges):0.875”
D(LengthThruBore):2.134”
E:1.340”
HD:4.00”