We never sell your data to third parties
Climax Metal CC-143-143-KW is a one-piece clamping rigid shaft coupling with 1-7/16" bores and a keyway. Made of zinc-plated steel, it provides uniform clamping force for connecting two shafts of equal diameter. Suitable for light to medium-duty power transmission applications requiring zero backlash and easy installation.
MODEL CC-143-143-KW
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$102.47 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
1-7/16 in
Finish
Black Oxide
Material
Steel
OD
2-1/2 in
Overall Length
3-3/4 in
Series
CC Series
Torque Rating
340 in-lb
Type
1-Piece Large
Climax Metal Products Climax CC-143-143-KW
UPC: 044861068663 | UNSPSC: 31163009 | GTIN:
Couplings > Rigid Couplings > Clamp-On Rigid Couplings
Climax Clamping Coupling, 1-Piece Large, Series: CC Series, 1-7/16 in Bore, 2-1/2 in OD, 3-3/4 in Overall Length, 340 in-lb Torque, Steel, Black Oxide
Features:
- Socket head cap screws provide holding power
- Additional holding power over setscrew
- Requires disassembly of shaft components upon replacement
Specs:
| Torque Rating | 340 in-lb |
|---|---|
| Bore Diameter | 1-7/16 in |
| Outside Diameter | 2-1/2 in |
| Material | Steel |
| Finish | Black Oxide |
| Overall Length | 3-3/4 in |
| Type | 1-Piece Large |
| Series | CC Series |
Certifications/Standards:
ASTM A108 | ASTM A574 Cap Screw
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read moreSKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more