We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal GMSCC-14-14-S is a metric split clamping rigid shaft coupling with 14 mm bores. The two-piece split design allows mid-shaft installation without disturbing other components. Made of stainless steel with a plain finish, it provides corrosion resistance and uniform clamping force. Suitable for light-duty shaft connections in food processing, packaging, and washdown environments.
MODEL GMSCC-14-14-S
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$91.79 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
14 mm
Finish
Plain
Material
Stainless Steel
OD
34 mm
Overall Length
50 mm
Series
GMSCC
Torque Rating
45 in-lb
Type
1-Piece Industry Standard
Climax Metal Products Climax GMSCC-14-14-S
UPC: 044861042533 | UNSPSC: 31163009 | GTIN:
Couplings > Rigid Couplings > Clamp-On Rigid Couplings
Climax Clamping Coupling, 1-Piece Industry Standard, Series: GMSCC, 14 mm Bore, 34 mm OD, 50 mm Overall Length, 45 in-lb Torque, Stainless Steel, Plain
Features:
- Socket head cap screws provide holding power
- Additional holding power over setscrew
- Requires disassembly of shaft components upon replacement
- Without keyway and recessed screw
Specs:
| Torque Rating | 45 in-lb |
|---|---|
| Bore Diameter | 14 mm |
| Outside Diameter | 34 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Finish | Plain |
| Overall Length | 50 mm |
| Type | 1-Piece Industry Standard |
| Series | GMSCC |
Certifications/Standards:
ASTM A582
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more| Brand | Climax Metal |
| Model | GSCC-150-100-S |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more