We never sell your data to third parties
Climax Metal GMSCC-35-35-KW is a metric split clamping rigid shaft coupling with 35 mm bores. The two-piece split design allows mid-shaft installation without moving connected equipment. Made of steel with black oxide finish and includes keyways for positive torque transmission. Suitable for precision shaft alignment in industrial drives and motion control applications.
MODEL GMSCC-35-35-KW
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$101.59 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
35 mm
Finish
Black Oxide
Material
Steel
OD
67 mm
Overall Length
95 mm
Series
GMSCC
Torque Rating
345 in-lb
Type
1-Piece Industry Standard
Climax Metal Products Climax GMSCC-35-35-KW
UPC: 044861036464 | UNSPSC: 31163009 | GTIN:
Couplings > Rigid Couplings > Clamp-On Rigid Couplings
Climax Clamping Coupling, 1-Piece Industry Standard, Series: GMSCC, 35 mm Bore, 67 mm OD, 95 mm Overall Length, 345 in-lb Torque, Steel, Black Oxide
Features:
- Socket head cap screws provide holding power
- Additional holding power over setscrew
- Requires disassembly of shaft components upon replacement
Specs:
| Torque Rating | 345 in-lb |
|---|---|
| Bore Diameter | 35 mm |
| Outside Diameter | 67 mm |
| Material | Steel |
| Finish | Black Oxide |
| Overall Length | 95 mm |
| Type | 1-Piece Industry Standard |
| Series | GMSCC |
Certifications/Standards:
ASTM A108
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more| Brand | Koyo Bearing |
| Model | 6208 NR |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more