We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal GMSCC-40-40-KW is a metric split clamping rigid shaft coupling with 40 mm bores. The two-piece split design allows mid-shaft installation without disturbing connected equipment. Made of steel with black oxide finish and includes keyways for positive torque transmission. Suitable for precision shaft alignment in industrial machinery.
MODEL GMSCC-40-40-KW
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$164.83 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
40 mm
Finish
Black Oxide
Material
Steel
OD
77 mm
Overall Length
108 mm
Series
GMSCC
Torque Rating
345 in-lb
Type
1-Piece Industry Standard
Climax Metal Products Climax GMSCC-40-40-KW
UPC: 044861036495 | UNSPSC: 31163009 | GTIN:
Couplings > Rigid Couplings > Clamp-On Rigid Couplings
Climax Clamping Coupling, 1-Piece Industry Standard, Series: GMSCC, 40 mm Bore, 77 mm OD, 108 mm Overall Length, 345 in-lb Torque, Steel, Black Oxide
Features:
- Socket head cap screws provide holding power
- Additional holding power over setscrew
- Requires disassembly of shaft components upon replacement
Specs:
| Torque Rating | 345 in-lb |
|---|---|
| Bore Diameter | 40 mm |
| Outside Diameter | 77 mm |
| Material | Steel |
| Finish | Black Oxide |
| Overall Length | 108 mm |
| Type | 1-Piece Industry Standard |
| Series | GMSCC |
Certifications/Standards:
ASTM A108
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read moreSKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more