We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal GSCC-087-062-S is a one-piece split clamping rigid shaft coupling with 7/8" and 5/8" bores. The stainless steel construction resists corrosion in washdown and food processing environments. The split clamping design provides uniform radial force for secure shaft connection without shaft marring.
MODEL GSCC-087-062-S
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$114.49 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
5/8 in
Finish
Plain
Material
Stainless Steel
OD
1-5/8 in
Overall Length
2-1/2 in
Series
GSCC
Torque Rating
115 in-lb
Type
1-Piece Industry Standard
Climax Metal Products Climax GSCC-087-062-S
UPC: 044861042014 | UNSPSC: 31163009 | GTIN:
Couplings > Rigid Couplings > Clamp-On Rigid Couplings
Climax Clamping Coupling, 1-Piece Industry Standard, Series: GSCC, 5/8 in Bore, 1-5/8 in OD, 2-1/2 in Overall Length, 115 in-lb Torque, Stainless Steel, Plain
Features:
- Socket head cap screws provide holding power
- Additional holding power over setscrew
- Requires disassembly of shaft components upon replacement
- Without keyway and recessed screw
Specs:
| Torque Rating | 115 in-lb |
|---|---|
| Bore Diameter | 5/8 in |
| Outside Diameter | 1-5/8 in |
| Material | Stainless Steel |
| Finish | Plain |
| Overall Length | 2-1/2 in |
| Type | 1-Piece Industry Standard |
| Series | GSCC |
Certifications/Standards:
ASTM A582 | ASTM F837 Cap Screw
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more| Brand | Climax Metal |
| Model | ISCC-137-100 |
| Brand | Climax Metal |
| Model | CC-143-143 |
| Brand | Climax Metal |
| Model | GSCC-137-100 |
| Brand | Climax Metal |
| Model | GSCC-050-037 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more