We never sell your data to third parties
Climax Metal GSCC-087-087SKW is a one-piece split clamping rigid shaft coupling with 7/8" bores. The stainless steel construction resists corrosion in washdown and food processing environments. The split clamping design provides uniform radial force for secure shaft connection without marring. This coupling is suitable for light to medium-duty power transmission applications.
MODEL GSCC-087-087SKW
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$128.39 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
7/8 in
Finish
Plain
Material
Stainless Steel
OD
1-5/8 in
Overall Length
2-1/2 in
Series
GSCC
Torque Rating
115 in-lb
Type
1-Piece Industry Standard
Climax Metal Products Climax GSCC-087-087SKW
UPC: 044861055731 | UNSPSC: 31163009 | GTIN:
Couplings > Rigid Couplings > Clamp-On Rigid Couplings
Climax Clamping Coupling, 1-Piece Industry Standard, Series: GSCC, 7/8 in Bore, 1-5/8 in OD, 2-1/2 in Overall Length, 115 in-lb Torque, Stainless Steel, Plain
Features:
- Socket head cap screws provide holding power
- Additional holding power over setscrew
- Requires disassembly of shaft components upon replacement
Specs:
| Torque Rating | 115 in-lb |
|---|---|
| Bore Diameter | 7/8 in |
| Outside Diameter | 1-5/8 in |
| Material | Stainless Steel |
| Finish | Plain |
| Overall Length | 2-1/2 in |
| Type | 1-Piece Industry Standard |
| Series | GSCC |
Certifications/Standards:
ASTM A582 | ASTM F837 Cap Screw
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read moreBrand
Climax Metal
Model
ISCC-087-087SKW
| Brand | WorldWide Electric |
| Model | PEWWE1-12-145T |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more