We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal GSCC-200-200-KW is a one-piece split clamping rigid shaft coupling with 2" x 2" bores and integral keyway. The steel body has a black oxide finish. The split clamping design provides uniform radial force for secure shaft connection without shaft marring. Suitable for light to medium-duty power transmission and shaft alignment applications.
MODEL GSCC-200-200-KW
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$172.36 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
2 in
Finish
Black Oxide
Material
Steel
OD
3-3/8 in
Overall Length
4-7/8 in
Series
GSCC
Torque Rating
600 in-lb
Type
1-Piece Industry Standard
Climax Metal Products Climax GSCC-200-200-KW
UPC: 044861041949 | UNSPSC: 31163009 | GTIN:
Couplings > Rigid Couplings > Clamp-On Rigid Couplings
Climax Clamping Coupling, 1-Piece Industry Standard, Series: GSCC, 2 in Bore, 3-3/8 in OD, 4-7/8 in Overall Length, 600 in-lb Torque, Steel, Black Oxide
Features:
- Socket head cap screws provide holding power
- Additional holding power over setscrew
- Requires disassembly of shaft components upon replacement
Specs:
| Torque Rating | 600 in-lb |
|---|---|
| Bore Diameter | 2 in |
| Outside Diameter | 3-3/8 in |
| Material | Steel |
| Finish | Black Oxide |
| Overall Length | 4-7/8 in |
| Type | 1-Piece Industry Standard |
| Series | GSCC |
Certifications/Standards:
ASTM A10 | ASTM A574 Cap Screw
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more| Brand | Dixon Sanitary Fittings |
| Model | BV3BVLR-0251-A |
| Brand | Dixon Sanitary Fittings |
| Model | B24PS-G1000 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more