CC50-16FB1.375
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
MODEL CC50-16FB1.375
BRAND
SKU
564429
UOM
each
Contact supplier for technical support on: 800 547 2471
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
1-3/8 in
Hub Size
2-1/2 in
Length Through Bore
1.37 in
Material
Hardened Steel
Outside Diameter
3.78 in
Overall Length
3.12 in
Type
Finished Bore Double Roller Chain
Linn Gear Co Linn CC50-16FB1.375
UPC: | UNSPSC: 31163013 | GTIN:
Couplings > Chain Couplings > Chain Shaft Couplings - Complete
Linn Flexible Shaft Coupling, Finished Bore Double Roller Chain, 1-3/8 in Bore Dia, 3.78 in Outside Dia, 2-1/2 in Hub, 3.12 in Overall Length, 1.37 in Length Through Bore, Hardened Steel
Specs:
Length Through Bore1.37 in
Hub Size2-1/2 in
Bore Diameter1-3/8 in
Outside Diameter3.78 in
MaterialHardened Steel
Overall Length3.12 in