We never sell your data to third parties
Linn Gear CC50-18FB1.437 coupling sprocket for #50 roller chain. Single strand, 18 teeth, 5/8" pitch. Finished bore 1-7/16". Steel construction. Made in USA.
MODEL CC50-18FB1.437
Contact supplier for technical support on: 800 547 2471
$47.84 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
1-7/16 in
Hub Size
2.97 in
Length Through Bore
1.37 in
Material
Hardened Steel
Outside Diameter
4.18 in
Overall Length
3.12 in
Type
Finished Bore Double Roller Chain
Linn Gear Co Linn CC50-18FB1.437
UPC: | UNSPSC: 31163013 | GTIN:
Couplings > Chain Couplings > Chain Shaft Couplings - Complete
Linn Flexible Shaft Coupling, Finished Bore Double Roller Chain, 1-7/16 in Bore Dia, 4.18 in Outside Dia, 2.97 in Hub, 3.12 in Overall Length, 1.37 in Length Through Bore, Hardened Steel
Specs:
| Length Through Bore | 1.37 in |
|---|---|
| Hub Size | 2.97 in |
| Bore Diameter | 1-7/16 in |
| Outside Diameter | 4.18 in |
| Material | Hardened Steel |
| Overall Length | 3.12 in |
| Type | Finished Bore Double Roller Chain |
Packaging:
| Brand | Stearns |
| Model | 925900600 |