CC80-20FB2.437
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Linn Gear CC80-20FB2.437 coupling sprocket with 20 teeth and a 2.437" finished bore. This single-strand steel sprocket is designed for use with #80 roller chain and features a 1" pitch. The finished bore allows for direct mounting on a shaft without additional bushings. Ideal for power transmission applications requiring a compact coupling solution.
MODEL CC80-20FB2.437
BRAND
SKU
564479
UOM
each
Contact supplier for technical support on: 800 547 2471
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
2-7/16 in
Hub Size
5.38 in
Length Through Bore
2-1/4 in
Material
Hardened Steel
Outside Diameter
7.31 in
Overall Length
5.07 in
Type
Finished Bore Double Roller Chain
Linn Gear Co Linn CC80-20FB2.437
UPC: | UNSPSC: 31163013 | GTIN:
Couplings > Chain Couplings > Chain Shaft Couplings - Complete
Linn Flexible Shaft Coupling, Finished Bore Double Roller Chain, 2-7/16 in Bore Dia, 7.31 in Outside Dia, 5.38 in Hub, 5.07 in Overall Length, 2-1/4 in Length Through Bore, Hardened Steel
Specs:
  • Length Through Bore: 2-1/4 in
  • Hub Size: 5.38 in
  • Bore Diameter: 2-7/16 in
  • Outside Diameter: 7.31 in
  • Material: Hardened Steel
  • Overall Length: 5.07 in