We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal RC-037-A is a one-piece clamping rigid shaft coupling with a 3/8" bore, made of plain aluminum. The clamping design provides uniform holding force without marring the shaft. Suitable for light-duty shaft joining applications where precise alignment and zero backlash are required.
MODEL RC-037-A
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$16.98 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
3/8 in
Finish
Plain
Material
Aluminum
OD
3/4 in
Overall Length
1 in
Screw Size
1/4-20 UN-3A x 3/16 in
Series
RC Series
Torque Rating
90 in-lb
Aluminum Set Screw Coupling. Traditional cost effective rigid coupling design. Provides torque transmission & alignment.
Specifications
| Bore Size | 3/8 in |
|---|---|
| OD | 3/4 in |
| Width | 1. 000 in |
| Keyway | No Keyway |
| Material | Aluminum, ASTM B211 |
| Finish | Plain |
| Set Screw | Hex Socket Set Screw, 3A Thread, Steel, ASTM F912: 1/4-20 x 3/16 |
| Approximate Weight | 0. 48 oz |
| UPC Code | 044861358795 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more| Brand | Bestt Liebco |
| Model | 99060325 |
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | H-2330 X 5-1/4 |
| Brand | Koyo Bearing |
| Model | HK2820;PDL225 |
| Brand | Contrinex Sensors |
| Model | YBBS-30K2-0330-P012 |
| Brand | JW Winco |
| Model | 300-KT-63-3/8X16-45-SW |
| Brand | Coilhose |
| Model | PFX5100GS15XS |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more