We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal MRC-10 rigid shaft coupling with 10 mm bore, made of zinc-plated steel. This one-piece clamping coupling provides uniform clamping pressure for secure shaft-to-shaft connections. Suitable for light-duty power transmission and motion control applications.
MODEL MRC-10
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$21.60 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
10 mm
Finish
Black Oxide
Material
Steel
OD
19 mm
Overall Length
25 mm
Screw Size
M5 x 5
Series
MRC
Torque Rating
41 in-lb
Climax Metal Products Climax MRC-10
UPC: 044861460054 | UNSPSC: 31163009 | GTIN:
Couplings > Rigid Couplings > Set Screw Rigid Couplings
Climax Setscrew Rigid Coupling, Series: MRC, 10 mm Bore, 19 mm OD, 25 mm Overall Length, 41 in-lb Torque, M5 x 5 Screw, Steel, Black Oxide
Features:
- Traditional cost effective rigid coupling design
- Provides torque transmission and alignment
- Cup point setscrews impinge the shaft providing holding power
- Requires disassembly of shaft components upon replacement
- Steel hex socket setscrew
- Without keyway
Specs:
| Torque Rating | 41 in-lb |
|---|---|
| Screw Size | M5 x 5 |
| Bore Diameter | 10 mm |
| Outside Diameter | 19 mm |
| Material | Steel |
| Finish | Black Oxide |
| Overall Length | 25 mm |
| Series | MRC |
Certifications/Standards:
ASTM A108
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-771157 |
| Brand | MagPowr |
| Model | HEB2502KVFP47 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more