We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal RC-062-S is a one-piece set screw rigid shaft coupling with a 5/8" bore, made from stainless steel with a plain finish. It features two set screws per shaft end for secure shaft-to-shaft connection. Suitable for light-duty shaft alignment and positioning in food processing, marine, and corrosive environments.
MODEL RC-062-S
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$51.90 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
5/8 in
Finish
Plain
Material
303 Stainless Steel
OD
1-1/4 in
Overall Length
2 in
Screw Size
5/16-18 UN-3A x 5/16 in
Series
RC Series
Torque Rating
135 in-lb
Stainless Steel Set Screw Coupling. Traditional cost effective rigid coupling design. Provides torque transmission & alignment.
Specifications
| Bore Size | 5/8 in |
|---|---|
| OD | 1 1/4 in |
| Width | 2. 000 in |
| Keyway | No Keyway |
| Material | Stainless Steel, ASTM A582 |
| Finish | Plain |
| Set Screw | Hex Socket Set Screw, 3A Thread, Stainless Steel, ASTM F880: 5/16-18 x 5/16 |
| UPC Code | 044861050873 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more| Brand | Koyo Bearing |
| Model | K9X12X13FV |
| Brand | Littelfuse |
| Model | 1304R1C5.5X |
| Brand | NTN Bearing |
| Model | 22312EAKW33C3 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more