We never sell your data to third parties
Climax Metal RC-112-KW rigid shaft coupling with 1-1/8" bore, steel construction, and zinc-plated finish. This one-piece set-screw coupling includes a keyway for positive shaft engagement. Suitable for light to moderate torque transmission in shaft-to-shaft connections.
MODEL RC-112-KW
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$51.52 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
1-1/8 in
Finish
Black Oxide
Material
Steel
OD
1-1/8 in
Overall Length
3 in
Screw Size
3/8-16 UN-3A x 1/2 in
Series
RC Series
Torque Rating
300 in-lb
Black Oxide Plated Steel Set Screw Coupling with Keyway. Traditional cost effective rigid coupling design. Provides torque transmission & alignment.
Specifications
| Bore Size | 1 1/8 in |
|---|---|
| OD | 2 1/8 in |
| Width | 3. 000 in |
| Keyway | With Keyway |
| Material | Steel, ASTM A108 |
| Finish | Black Oxide |
| Set Screw | Hex Socket Set Screw, 3A Thread, Steel, ASTM F912: 3/8-16 x 1/2 |
| 40. 15 oz | |
| UPC Code | 044861056516 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read moreSKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more