We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal CC-075-062 is a one-piece clamping rigid shaft coupling with 3/4" and 5/8" bores. The steel body has a zinc-plated finish for corrosion resistance. The split clamping design provides uniform pressure on both shafts without marring, suitable for light to medium-duty power transmission and shaft joining applications.
MODEL CC-075-062
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$52.13 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
5/8 in
Finish
Black Oxide
Material
Steel
OD
1-3/4 in
Overall Length
2-5/8 in
Series
CC Series
Torque Rating
175 in-lb
Type
1-Piece Large
Black Oxide Plated Steel One-Piece Clamping Coupling - Recessed Screw Heads. Recessed Screw Head provides an outside surface free of major projections for safety. Does not mar the shaft.
Specifications
| Bore Size | 3/4 in |
|---|---|
| 2nd Bore Size | 5/8 in |
| OD | 1 3/4 in |
| Length | 2. 625 in |
| Keyway | No Keyway |
| Material | Steel, ASTM A108 |
| Finish | Black Oxide |
| Clamp Screw | Hex Socket Cap Screw, 3A Thread, Steel, ASTM A574: 1/4-28 x 5/8 |
| Approximate Weight | 22. 00 oz |
| UPC Code | 044861404409 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more| Brand | SMC |
| Model | SS5YJ3-S41-04-M5T |
| Brand | MRO Supply |
| Model | 2404-06-08-R.0625 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more