We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal RC-087-S is a one-piece clamping rigid shaft coupling with a 7/8" bore, made of stainless steel with a plain finish. The clamping design provides uniform pressure on the shaft without marring, suitable for light to medium-duty shaft joining applications.
MODEL RC-087-S
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$76.45 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
7/8 in
Finish
Plain
Material
303 Stainless Steel
OD
1-3/4 in
Overall Length
2 in
Screw Size
5/16-18 UN-3A x 5/16 in
Series
RC Series
Torque Rating
135 in-lb
Stainless Steel Set Screw Coupling. Traditional cost effective rigid coupling design. Provides torque transmission & alignment.
Specifications
| Bore Size | 7/8 in |
|---|---|
| OD | 1 3/4 in |
| Width | 2. 000 in |
| Keyway | No Keyway |
| Material | Stainless Steel, ASTM A582 |
| Finish | Plain |
| Set Screw | Hex Socket Set Screw, 3A Thread, Stainless Steel, ASTM F880: 5/16-18 x 5/16 |
| Approximate Weight | 16. 00 oz |
| UPC Code | 044861050972 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more| Brand | Contrinex Sensors |
| Model | DW-AV-704-C23-276 |
| Brand | NTN Bearing |
| Model | 423064JXM1CS1150P6 |
| Brand | Dixon Sanitary Fittings |
| Model | BC218M221ECJB08 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more