We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal CC-150-150 is a one-piece clamping rigid shaft coupling with 1-1/2" bores on both sides. The steel body has a zinc-plated finish for corrosion resistance. The clamping design provides uniform holding force without marring the shaft, suitable for connecting two shafts of equal diameter in light to moderate torque applications.
MODEL CC-150-150
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$84.89 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
1-1/2 in
Finish
Black Oxide
Material
Steel
OD
2-1/2 in
Overall Length
3-3/4 in
Series
CC Series
Torque Rating
175 in-lb
Type
1-Piece Large
Black Oxide Plated Steel One-Piece Clamping Coupling - Recessed Screw Heads. Recessed Screw Head provides an outside surface free of major projections for safety. Does not mar the shaft.
Specifications
| Bore Size | 1 1/2 in |
|---|---|
| 2nd Bore Size | 1 1/2 in |
| OD | 2 1/2 in |
| Length | 3. 750 in |
| Keyway | No Keyway |
| Material | Steel, ASTM A108 |
| Finish | Black Oxide |
| Clamp Screw | Hex Socket Cap Screw, 3A Thread, Steel, ASTM A574: 1/4-28 x 3/4 |
| Approximate Weight | 49. 50 oz |
| UPC Code | 044861403204 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more| Brand | E-T-A |
| Model | 2210-S221-P1T1-Z241-25A |
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | NAO-65 X 95 X 30 |
| Brand | NSK Bearings |
| Model | NU2314ET |
| Brand | TB Woods |
| Model | 73300905-0825 |
| Brand | TB Woods |
| Model | 73300945-0825 |
| Brand | TB Woods |
| Model | 73300641-0825 |
| Brand | TB Woods |
| Model | 73301113-0825 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more