We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal C133E-143 is a C133 Series internal locking assembly with a 1-7/16" bore. This keyless locking device provides zero-backlash hub-to-shaft connection using a double-tapered design. The steel construction with zinc plating offers corrosion resistance. Suitable for high-torque shaft mounting in industrial power transmission applications.
MODEL C133E-143
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$76.87 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
1-7/16 in
Hub Contact Pressure
15524 psi
Hub Diameter
3.667 in
Material
Steel
OD
2.815 in
Overall Length
1.358 in
Screw Size
M6x20
Series
C133
Shaft Contact Pressure
27636 psi
Temperature Rating
0 to 400 deg F
Transmissible Thrust
10024 lbf
Transmissible Torque
600 ft-lb
Climax Metal Products Climax C133E-143
UPC: 044861074367 | UNSPSC: 31171605 | GTIN:
Bushings > Shaft Bushings > Keyless Bushings
Climax Keyless Locking Assembly, Series: C133, 1-7/16 in Bore Dia, 2.815 in Outside Dia, 3.667 in Hub Dia, 600 ft-lb Transmissible Torque, 10024 lbf Transmissible Thrust, 27636 psi Shaft Contact Pressure, 15524 psi Hub Contact, M6x20 Screw, 1.358 in Overall Length, 0 to 400 deg F, Steel
Features:
- Single-taper, self-centering design with mounting flange for use in through-bored components
- Mounted component remains fixed axially during installation
- Locking assemblies install as bushings between the shaft and the component bore, creating a high pressure mechanical interference fit
- As the annular high-strength screws are tightened, internal tapers simultaneously apply radial force on the shaft and the component bore
- No key means infinite radial and axial positioning for precise alignment and timing
- Self-locking tapers on most designs mean the connection will not loosen under dynamic loading, even high shock, reversing or vibration
Specs:
| Hub Contact Pressure | 15524 psi |
|---|---|
| Shaft Contact Pressure | 27636 psi |
| Transmissible Thrust | 10024 lbf |
| Transmissible Torque | 600 ft-lb |
| Hub Diameter | 3.667 in |
| Screw Size | M6x20 |
| Temperature Rating | 0 to 400 deg F |
| Bore Diameter | 1-7/16 in |
| Outside Diameter | 2.815 in |
| Material | Steel |
| Overall Length | 1.358 in |
| Series | C133 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more| Brand | Hitachi America |
| Model | P1-00470-HFUS |
| Brand | Belden |
| Model | NB-UJ1250x625 |
| Brand | Krylon |
| Model | K04296077 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more