2MISCC-10-10-S
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal 2MISCC-10-10-S is a two-piece split clamping rigid shaft coupling with 10mm x 10mm bores. The stainless steel construction resists corrosion, and the split design allows mid-shaft installation without disturbing other components. Clamping screws provide uniform holding force without shaft marring. Suitable for precision shaft alignment in food processing, packaging, and light industrial applications.
MODEL 2MISCC-10-10-S
BRAND
SKU
746317
each
UPC
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
10 mm
Finish
Plain
Material
Stainless Steel
OD
29 mm
Overall Length
45 mm
Series
2MISCC
Torque Rating
41 in-lb
Type
2-Piece Industry Standard
Specifications
Bore Size10 mm
2nd Bore Size10 mm
OD29 mm
Length45. 000 mm