We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal 2MISCC-10-10-S is a two-piece split clamping rigid shaft coupling with 10mm x 10mm bores. The stainless steel construction resists corrosion, and the split design allows mid-shaft installation without disturbing other components. Clamping screws provide uniform holding force without shaft marring. Suitable for precision shaft alignment in food processing, packaging, and light industrial applications.
MODEL 2MISCC-10-10-S
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$111.67 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
10 mm
Finish
Plain
Material
Stainless Steel
OD
29 mm
Overall Length
45 mm
Series
2MISCC
Torque Rating
41 in-lb
Type
2-Piece Industry Standard
Stainless Steel Metric Two-Piece Industry Standard Clamping Coupling. High axial load & torque capacity. Does not mar the shaft.
Specifications
| Bore Size | 10 mm |
|---|---|
| 2nd Bore Size | 10 mm |
| OD | 29 mm |
| Length | 45. 000 mm |
| Keyway | No Keyway |
| Material | Stainless Steel, ASTM A582 |
| Finish | Plain |
| Clamp Screw | Hex Socket Cap Screw, Stainless Steel: M4 x 12 |
| Approximate Weight | 5. 00 oz |
| UPC Code | 044861062074 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more| Brand | MRO Supply |
| Model | 6801-12-08-NWO-FG |
| Brand | MagPowr |
| Model | HEB2503HF012 |
| Brand | HUCO Products |
| Model | 536.34.3030 |
| Brand | MagPowr |
| Model | HEB2504L0045 |
| Brand | SMC |
| Model | MKG32TN-10RZ-M9BWSAPC |
| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | GRG8210136.00 |
| Brand | Techtop |
| Model | GR3-CI-TF-254JM-4-BR-D-15 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more