We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal C133E-175 C133 Series internal locking assembly, 1-3/4" bore, steel with zinc-plated finish. This keyless locking device provides zero-backlash hub-to-shaft connection with high torque transmission. Suitable for gearboxes, conveyors, and industrial machinery where precise shaft positioning is required.
MODEL C133E-175
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$82.06 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
1-3/4 in
Hub Contact Pressure
18489 psi
Hub Diameter
4.569 in
Material
Steel
OD
3.287 in
Overall Length
1.673 in
Screw Size
M8x25
Series
C133
Shaft Contact Pressure
31196 psi
Temperature Rating
0 to 400 deg F
Transmissible Thrust
16206 lbf
Transmissible Torque
1182 ft-lb
Climax Metal Products Climax C133E-175
UPC: 044861074435 | UNSPSC: 31171605 | GTIN:
Bushings > Shaft Bushings > Keyless Bushings
Climax Keyless Locking Assembly, Series: C133, 1-3/4 in Bore Dia, 3.287 in Outside Dia, 4.569 in Hub Dia, 1182 ft-lb Transmissible Torque, 16206 lbf Transmissible Thrust, 31196 psi Shaft Contact Pressure, 18489 psi Hub Contact, M8x25 Screw, 1.673 in Overall Length, 0 to 400 deg F, Steel
Features:
- Single-taper, self-centering design with mounting flange for use in through-bored components
- Mounted component remains fixed axially during installation
- Locking assemblies install as bushings between the shaft and the component bore, creating a high pressure mechanical interference fit
- As the annular high-strength screws are tightened, internal tapers simultaneously apply radial force on the shaft and the component bore
- No key means infinite radial and axial positioning for precise alignment and timing
- Self-locking tapers on most designs mean the connection will not loosen under dynamic loading, even high shock, reversing or vibration
Specs:
| Hub Contact Pressure | 18489 psi |
|---|---|
| Shaft Contact Pressure | 31196 psi |
| Transmissible Thrust | 16206 lbf |
| Transmissible Torque | 1182 ft-lb |
| Hub Diameter | 4.569 in |
| Screw Size | M8x25 |
| Temperature Rating | 0 to 400 deg F |
| Bore Diameter | 1-3/4 in |
| Outside Diameter | 3.287 in |
| Material | Steel |
| Overall Length | 1.673 in |
| Series | C133 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more| Brand | Jason Industrial |
| Model | 4423-0150-100 |
| Brand | KOP-FLEX |
| Model | HG1963123 |
| Brand | NTN Bearing |
| Model | BST35X72-21BLXLP#01 |
| Brand | Allen Bradley |
| Model | 1336S-B075-AA-EN-L6 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more