We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal C123E-212 is a one-piece set screw shaft collar with a 2-1/8" bore, made of zinc-plated steel. The set screw provides point-load axial positioning for light-duty applications. This collar is suitable for shaft stops, component retention, and general positioning in industrial machinery.
MODEL C123E-212
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$88.97 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
2-1/8 in
Hub Contact Pressure
18644 psi
Hub Diameter
5.2 in
Material
Steel
OD
3.346 in
Overall Length
1.673 in
Screw Size
M8x25
Series
C123
Shaft Contact Pressure
29361 psi
Temperature Rating
0 to 400 deg F
Transmissible Thrust
18521 lbf
Transmissible Torque
1640 ft-lb
Climax Metal Products Climax C123E-212
UPC: 044861074176 | UNSPSC: 31171605 | GTIN:
Bushings > Shaft Bushings > Keyless Bushings
Climax Keyless Locking Assembly, Series: C123, 2-1/8 in Bore Dia, 3.346 in Outside Dia, 5.2 in Hub Dia, 1640 ft-lb Transmissible Torque, 18521 lbf Transmissible Thrust, 29361 psi Shaft Contact Pressure, 18644 psi Hub Contact, M8x25 Screw, 1.673 in Overall Length, 0 to 400 deg F, Steel
Features:
- Single-taper, self-centering design without mounting flange for use in through-bored components
- Mounted component moves axially during installation
- Locking assemblies install as bushings between the shaft and the component bore, creating a high pressure mechanical interference fit
- As the annular high-strength screws are tightened, internal tapers simultaneously apply radial force on the shaft and the component bore
- No key means infinite radial and axial positioning for precise alignment and timing
- Self-locking tapers on most designs mean the connection will not loosen under dynamic loading, even high shock, reversing or vibration
Specs:
| Hub Contact Pressure | 18644 psi |
|---|---|
| Shaft Contact Pressure | 29361 psi |
| Transmissible Thrust | 18521 lbf |
| Transmissible Torque | 1640 ft-lb |
| Hub Diameter | 5.2 in |
| Screw Size | M8x25 |
| Temperature Rating | 0 to 400 deg F |
| Bore Diameter | 2-1/8 in |
| Outside Diameter | 3.346 in |
| Material | Steel |
| Overall Length | 1.673 in |
| Series | C123 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more| Brand | StrongHold |
| Model | 3.15-CSU-243-2DB-PT |
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | 6206 T CG12 P/4 |
| Brand | NSK Bearings |
| Model | NF205WC3 |
| Brand | SMC |
| Model | CKZ-63A530P-X6013 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more